ایران و پاکستان برای توسعه همه جانبه روابط مصمم هستند
ایران و پاکستان برای توسعه همه جانبه روابط مصمم هستند

رئیس جمهور، روابط ایران و پاکستان را رو به رشد و توسعه خواند و با اشاره به اشتراکات و پیوندهای عمیق دو ملت تاکید کرد که مسولان ارشد دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط تهران – اسلام آباد مصمم هستند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز جمعه در دیدار “عارف علوی” رئیس جمهور پاکستان که در حاشیه نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در باکو انجام شد ، اظهارداشت: ایران و پاکستان برای گسترش همکاری ها از ظرفیت های خوبی برخوردارند و ایران توسعه همکاری ها با کشورهای منطقه و از جمله پاکستان را بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری ، در اولویت سیاستهای خود قرار داده است.
رئیس جمهور به دیدارهای متعدد مقامهای ارشد ایران و پاکستان طی سالهای اخیر و نقش این دیدارها در توسعه بیش از پیش همکاری های مشترک اشاره کرد و افزود: در چارچوب این دیدارها توافقات خوبی در حوزه های علمی و تحقیقاتی و انرژی از جمله خط لوله صلح انجام شده که امیدواریم هر چه سریعتر این توافقات در راستای منافع دو ملت و منطقه، اجرایی شوند.
دکتر روحانی با تقبیح سیاستهای یکجانبه گرایانه آمریکا در عرصه بین المللی و منطقه، گفت: ایران باوجود خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام ، کماکان به تعهدات خود در قالب این توافق ادامه می دهد.
رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه همکاری های دو کشور در مبارزه با تروریسم از اهمیت بالایی برخوردار است، از تلاش های پاکستان برای ایجاد ثبات در منطقه و استقرار امنیت در مرزهای مشترک قدردانی کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت های ایران و پاکستان همواره در مجامع بین المللی و منطقه ای در کنار هم بوده اند و از یکدیگر حمایت کرده اند، اظهارداشت: معتقدیم مشکلات و مسائل منطقه، راه حلی جز مذاکره و گفت وگو ندارد.
رئیس جمهور پاکستان نیز در این دیدار روابط تهران – اسلام آباد را دیرینه و مستحکم دانست و با اشاره به ظرفیت های گسترده دو کشور در حوزه تجارت و تبادل کالا ، گفت: حجم کنونی روابط تجاری پاکستان و ایران با توجه به ظرفیت های گسترده موجود، باید بیش از پیش افزایش یابد.
عارف علوی با بیان اینکه مردم پاکستان ضمن پیوندهای عمیق و دیرینه با ملت ایران، برای مقاومت ایرانیان در برابر موانع و دشواری ها بسیار ارزش قائلند و به آن ارج می نهند، اظهارداشت: مردم ایران در دوران جنگ تحمیلی و همچنین تحریمهای آمریکا به خوبی توانستند بحران ها و چالش ها را پشت سر بگذارند و قطعا پس از این نیز می توانند بر مشکلات غلبه کنند.
وی با حمایت از برجام و ابراز تاسف از خروج آمریکا از این توافق گفت که این اقدام آمریکا باعث نگرانی هایی در عرصه جهانی شده است.
رئیس جمهور پاکستان همچنین سفر نخست وزیر کشورش به ایران و عربستان را بسیار پرثمر خواند و با ابراز امیدواری از اینکه میان برادران مسلمان منطقه دوستی و روابط مناسب برقرار باشد، گفت: پاکستان نیز همانند ایران معتقد است مشکلات منطقه فقط  در میز مذاکره حل خواهد شد و در راستای این سیاست، از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت وگو بین کشورهای منطقه استفاده می کند.
علوی با اشاره به مرزهای طولانی ایران و پاکستان، اظهارداشت: اسلام آباد در خصوص اهمیت حفظ امنیت مرزها نیز با ایران هم عقیده است و ما تمام تلاش های خود را در این راستا به کار گرفته ایم و باید برخی بازیگران خارجی که امنیت منطقه را با مخاطره مواجه کرده اند ، اقدامات خود را متوقف کنند.
  • منبع خبر : اقتصاددان