دوشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۰ Monday, 29 November , 2021
پ
  • شناسه : 67438
  • 26 آبان 1400 - 20:02
دکتر بهنام ملکی

ایران می‌تواند جلوی فقر و گرسنگی در افغانستان را بگیرد

ایران می‌تواند جلوی فقر و گرسنگی در افغانستان را بگیرد
ایران می‌تواند جلوی فقر و گرسنگی در افغانستان را بگیرد

زمینه‌های بکر در افغانستان با حضور سرمایه و نیروهای فکری ایران به شکوفایی می‌رسد یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: زمینه‌های بکر در افغانستان قاعدتا با حضور سرمایه و نیروهای فکری ایران می‌تواند به شکوفایی برسد اگر بگوئیم ملت‌هایی غیر از ایران شاید نتوانند به راحتی با جامعه افغانستان ارتباط برقرار کنند قرابت زبان فارسی و […]

زمینه‌های بکر در افغانستان با حضور سرمایه و نیروهای فکری ایران به شکوفایی می‌رسد

یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: زمینه‌های بکر در افغانستان قاعدتا با حضور سرمایه و نیروهای فکری ایران می‌تواند به شکوفایی برسد اگر بگوئیم ملت‌هایی غیر از ایران شاید نتوانند به راحتی با جامعه افغانستان ارتباط برقرار کنند قرابت زبان فارسی و فرهنگی دو کشور این مسیر را برای شکوفایی اقتصاد تسهیل می‌کند.

دکتر بهنام ملکی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل، در خصوص اقتصاد افغانستان گفت: یکی از پیش نیازهای توسعه، ثبات است و افغانستان در حال حاضر کشور باثباتی نیست، بنابراین یکی از موارد اصلی برای توسعه را ندارد. اگر دولت فراگیری با اقوام مختلف در ساختار سیاسی تشکیل شود، طبیعتا افغانستان هم بنا به ملاحظاتی که در مسیر جاده ابریشم و در همسایگی چین و ایران دارد، می‌تواند یکی از مسیرهایی شمال و جنوب را به هم نزدیک کند و از ظرفیت‌های نهفته در این امر برخوردار شود.

این کارشناس اقتصاد بین‌الملل با اشاره به مشکلات افغانستان افزود: افغان‌های زیادی سرمایه‌های خود را از کشورشان خارج کردند و یا در حال خارج کردن هستند، صاحبان سرمایه در صدد فرار و صاحبان فکری در این جامعه به دنبال خارج شدن از افغانستان هستند. اینها مجموعا، عامل سرمایه گریزی در افغانستان خواهد بود و اگر مولفه‌هایی دخالت نکنند که این روند کند شود و افغان‌هایی که سرمایه‌هایشان بیرون از کشورشان است اگر به این سمت برنگردند، ساختارهای افغانستان وضعیت مطلوبی برای توسعه پیدا نخواهد کرد.

او در خصوص پیوندهای میان ایران و افغانستان ادامه داد: اقتصاد افغانستان و ایران به صورت قابل توجهی با هم در ارتباط است، خصوصا اینکه ایران یکی از منابع قابل توجه و اصلی تامین کالا و خدمات در این کشور است. افغانستان جزو ملت‌هایی است که در حوزه سرزمینی ایران می‌گنجد و از لحاظ تاریخی هم افغانستان به ایران تعلق داشته است.

او تاکید کرد: با توجه به این ساختارها به نوعی اقتصاد ایران و افغانستان می‌توانند با هم مکمل باشند، اکنون یکی از مقاصد صادراتی ایران، افغانستان است، اگر  طالبان با ایران کنار بیاید و روابط سیاسی مطلوب باشد و گذرگاه‌ها مثل قبل فعال شوند، ایران می‌تواند جلوی فقر و گرسنگی در افغانستان را بگیرد. در صورت برقرار بودن امنیت این کشور  قسمت قابل توجهی از سرمایه‌ها، حتی از طرف ایران به سمت افغانستان می‌تواند سوق پیدا کند.

ملکی اظهار کرد: بنابراین هماهنگی و هم سویی دولت افغانستان با ایران می‌تواند برای دو کشور موثر و مفید واقع شود و باعث رشد و توسعه در منطقه شود. زمینه‌های بکر در افغانستان قاعدتا با حضور سرمایه و نیروهای فکری ایران می‌تواند به شکوفایی برسد اگر بگوئیم ملت‌هایی غیر از ایران شاید آنها نتوانند به راحتی با جامعه افغانستان ارتباط برقرار کنند قرابت زبان فارسی و فرهنگی دو کشور این مسیر را برای شکوفایی اقتصاد تسهیل می‌کند.

او در پایان گفت: حدود ۴ میلیون افغان در ایران هستند اینها می‌توانند بزرگترین ظرفیت‌ها و امیدهای افغانستان باشند، افراد با کار و سرمایه گذاری آشنا شدند و این مراودات اقتصادی و تجاری می‌تواند باعث شود در کوچکترین زمان امکان بازسازی و سازندگی در افغانستان ارتقا پیدا کند.  اگر فضا بسته بماند و دو کشور درهایشان به روی هم بسته باشد باعث زیان دو ملت و دو کشور خواهد بود. امیدواریم با تشکیل دولت فراگیر و توجه به رای مردم و ارتقاء سواد در افغانستان، شاهد روزهای بهتر برای این همسایه خوب باشیم.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : برنا

برچسب ها

ژست یا عزم مبارزه با پولشویی در سازمان های جهانی؟ 07 آذر 1400

مهرداد حاجی زاده فلاح، مدرس علوم بانکی
ژست یا عزم مبارزه با پولشویی در سازمان های جهانی؟

بازگشت مسکن به مدار صعود با فتح قله ۳۲میلیون تومانی 07 آذر 1400

رشد بیش از ۶۳درصدی حجم معاملات در آبان
بازگشت مسکن به مدار صعود با فتح قله ۳۲میلیون تومانی

ژست یا عزم مبارزه با پولشویی در سازمان های جهانی؟ 07 آذر 1400
مهرداد حاجی زاده فلاح، مدرس علوم بانکی

ژست یا عزم مبارزه با پولشویی در سازمان های جهانی؟

باید به طور گسترده‌تری از تحلیل‌های مبتنی بر ریسک استقبال شود، به افرادی که در سمت فروش کسب‌وکار هستند برای کشف و گزارش گزارش مشکوک پاداش داده شود. ابتکاراتی توسعه داده شود که گفت‌وگوی قوی‌تر و معنادار بین بخش خصوصی و مجری قانون را امکان‌پذیر می‌سازد، و یک ابتکار جهانی اجرای قانون را با تمرکز انحصاری ایجاد کند. در شناسایی و محاکمه پیچیده ترین پولشویی های این کره خاکی. این ابتکار اجرای قانون باید استفاده از عملیات مخفی طولانی مدت را از سر بگیرد که شواهد محکمی را در مقابل هیئت منصفه قرار می دهد و دادگاه ها را قادر می سازد تا افراد حرفه ای فاسد را برای چندین دهه پشت میله های زندان قرار دهند

گلچین اقتصادی روز…نوسان شاخص کل بورس 07 آذر 1400

گلچین اقتصادی روز…نوسان شاخص کل بورس

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان شاخص کل بورس در دومین روز هفته، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ احتمال افزایش […]

بازگشت مسکن به مدار صعود با فتح قله ۳۲میلیون تومانی 07 آذر 1400
رشد بیش از ۶۳درصدی حجم معاملات در آبان

بازگشت مسکن به مدار صعود با فتح قله ۳۲میلیون تومانی

متوسط قیمت واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران در آبان به بیش از ۳۲ میلیون تومان رسید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.