ایران سهم ۲۵درصدی از بازار واردات عراق دارد/ رایزن بازرگانی در بصره مستقر شد
ایران سهم ۲۵درصدی از بازار واردات عراق دارد/ رایزن بازرگانی در بصره مستقر شد

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: ایران سهم ۲۵درصدی از بازار واردات عراق را دارد به طوری که از ۴۰ میلیارد دلار واردات به این کشور ۱۰ میلیارد دلار مربوط به واردات کالاهای ایرانی است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از فارس، حمید زادبوم، درباره وضعیت صادرات به عراق، گفت: پتانسیل صادرات ایران به عراق بسیار بیشتر از میزان صادرات کنونی ما به ا ین کشور است.

رئیس سازمان توسعه تجارتی ایران با بیان اینکه نباید فراموش کرد که تحریم‌های آمریکا بر روی تجارت خارجی ما متمرکز شده است بیان داشت: اگرچه این موضوع مقداری شرایط تجاری ما را سخت کرده است اما علی‌رغم این شرایط ما شاهد صادرات به عراق هستیم.

وی افزود: ۲۵ درصد بازار واردات عراق در دست ایران است و از ۴۰ میلیارد دلار واردات به این کشور ۱۰ میلیارد دلار را واردات کالاهای ایرانی تشکیل می‌دهد.

زادبوم با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم ا ین سهم را افزایش دهیم،‌گفت: باید تلاش کرد تا صادرکننده این کار را انجام دهد لذا امسال برای اولین بار یک رایزن بازرگانی در جنوب عراق و بصره مستقر کرده‌ایم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه موضوع مهم در توسعه صادرات به عراق ، بخش‌های تولیدی و صادرکنندگان هستند بیان داشت: لذا باید جهت‌گیری صادراتی ‌آنها به سمت عراق باشد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به میزان صادرات سال جاری به عراق ظاهرا برنامه صادرات ۲۰ میلیارد دلاری به عراق تا پایان سال ۱۴۰۰ محقق نمی‌شود، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای توسعه صادرات به کشور عراق خوش‌بین هستیم که تا سال آینده سهم بیشتر و قابل توجهی نسبت به سهم فعلی در بازار صادرات عراق را بدست آوریم.