ایران زیر فشار و تهدید حاضر به مذاکره نیست
ایران زیر فشار و تهدید حاضر به مذاکره نیست

کنعانی گفت: دولت عراق مصمم است نیرو‌های دولت مرکزی را در مرز‌های مشترک دو کشور به ویژه در طول مرز‌های ایران با منطقه اقلیم کردستان مستقر کند.   نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه با حضور اصحاب رسانه در محل این وزارت خانه برگزار شد. وی در پاسخ به سوالی در مورد مواضع متفاوت […]

کنعانی گفت: دولت عراق مصمم است نیرو‌های دولت مرکزی را در مرز‌های مشترک دو کشور به ویژه در طول مرز‌های ایران با منطقه اقلیم کردستان مستقر کند.

 

نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه با حضور اصحاب رسانه در محل این وزارت خانه برگزار شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مواضع متفاوت آمریکایی‌ها در قبال ایران گفت: آمریکا باید مسئول رفتار‌های خود باشد، مقامات آمریکایی می دانند که ایران  زیر فشار و با تهدید حاضر به مذاکره نیست و امتیاز نخواهد داد. مذاکره منطق خود را دارد. ایران متعهد به برجام بود و به تعهدات خود عمل کرد ، اما امریکا برجام را نقص کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: ایران همچنان به روند مذاکره پایبند است و به دنباله به سرانجام رساندن برجام است. برجام نیاز جمهوری اسلامی نیست، نیاز غرب و نیاز اروپا و آمریکا به توافق برجام کمتر از نیاز ایران نیست. طرف‌ها میتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن مذاکرات را جمع‌بندی کرده و به توافق برسند، اما توصیه ما مشخصاً به شرکای اروپایی برجام این است که خودشان را تسلیم آمریکا و تسلیم شرایط تحمیلی آن‌ها نکنند و ضرر‌ها و زیان‌های آن را متوجه خود نکنند.

حضور رژیم صهیونیستی در منطقه برای هیچ طرفی امنیت ساز نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد موضع فلسطینی‌ها مبنی بر عادی سازی با رژیم صهیونیستی و موضع گیری شیخ عیسی قاسم در این خصوص گفت: موضع ما در ارتباط رژیم صهیونیستی روشن است و هم در ارتباط با روند عادی سازی که با فشار دولت آمریکا در منطقه رخ داده است، برخی از دولت‌های عربی و اسلامی منطقه متاسفانه در چنین شرایطی به عادی سازی روابط سیاسی با رژیم صهیونیستی تن داده‌اند. معتقدیم حضور رژیم صهیونیستی در منطقه برای هیچ طرفی امنیت ساز نیست و حقوق ملت فلسطین را تامین نمی کند و ملت فلسطین به درستی معتقد هستند که روند عادی سازی روابط برخی کشور‌های منطقه با رژیم صهیونیستی خیانت به آرمان ملت فلسطین است لذا موضع دولت ملت‌های منطقه هم روشن است و مردم بحرین در این روز‌ها همزمان با سفر مقام این رژیم تروریستی دیدگاه خود را علنا اعلام کردند که مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و هم اعلام کردند.

کنعانی افزود: صحنه‌های موجود در میادین مختلف ورزشی در جمع تماشاگران و همچنین در جام جهانی قطر که صحنه آشکاری از ضدیت ملت‌های منطقه و جهان و تنفر از رژیم صهیونیستی اثبات کننده آن است که عادی سازی روابط رسمی بین رژیم صهیونیستی با برخی دولت‌های منطقه به معنای پذیرش این رژیم از سوی ملت‌های منطقه نیست و در میزان تنفر ملت‌ها تغییری ایجاد نشده بلکه این تنفر بیشتر هم شده است.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد گفتگو‌های ایران و عربستان گفت: بهبود مناسبات ایران و عربستان را در راستای منافع دوجانبه و هم منافع منطقه می‌دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کاملا روشن است. گفتگو و مذاکره سیاسی برای حل و فصل اختلافات می‌تواند زمینه‌ساز از سرگیری روابط دو کشور در چارچوب مصالح و منافع مشترک و در چارچوب منافع منطقه‌ای شود. در همین چارچوب عمل کردیم و به کمک دولت عراق پنج دور مذاکره در بغداد داشتیم. باید ببینیم در طرف مقابل گام عملی چه خواهد بود.

ایران همواره از همه ظرفیت خود برای برقراری صلح و ثبات و امنیت در یمن استفاده کرده است

وی در پاسخ به سوالی در مورد ادعایی مطرح شده که کشتی ایرانی با مقداری مهمات در مسیر یمن متوقف شده است، گفت: تکرار این ادعا‌ها بی اساس بوده و صرفا برای مسائل و بهره‌برداری‌های سیاسی مطرح می‌شود که نشانه‌ای از تداوم رویکرد مخرب دولت آمریکا به عنوان حامی اصلی تجاوز به یمن اصل است که این رفتار مصوب بحران انسانی غرب و مشخصا در کشور یمن شده است.

او گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با یمن همواره روشن بوده است و ایران همواره از همه ظرفیت خود برای برقراری صلح و ثبات و امنیت در یمن استفاده کرده است و معتقد است که تنها مردم یمن می‌توانند در ارتباط با سرنوشت خود و بدون دخالت بیگانگان تصمیم‌گیری کنند، بنابراین اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران در استمرار همان سیاست‌های غلط دولت آمریکا در حمایت از تجاوز به کشور یمن است و همین رژیم و دولتی که مصوبه اصلی خسارت به مردم یمن شده برای فرافکنی، چنین اتهاماتی را متوجه به جمهوری اسلامی ایران می‌کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد اخراج ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و هم به صورت رسانه‌ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است لذا هر گونه سوء استفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: ایران به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملا شفاف و قانونی با بیشترین رای کشور‌های عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. در حال حاضر تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشور‌های مستقل عضویت ایران را در این چارچوب با مانع مواجه کنند.

کنعانی گفت: این اقدام آمریکا قبل از آن که اقدامی علیه ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشور‌ها در تشکل‌ها و ساختار‌های بین المللی است. اقدام آمریکا عملا در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشور‌های مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشور‌ها را زیر سوال برده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: کشور‌های عضو آزادانه و مستقلانه به ایران رای دادند. اگر آمریکا و کشور‌های همسو با آن موفق شوند در چارچوب سیاست‌های اعمال فشار و ابزار‌های فشار سیاسی علیه ایران ایران را از کمیسیون مقام زن استفاده کنند یک بدعت را پایه گذاری می‌کنند و حق رای آزادانه کشور‌های عضو این مجموعه را زیر سوال می‌برند. کشور‌هایی عضو شورای امنیت یا عضو شورای حقوق بشر و مجامع حقوق بشری هستند که در طول تاریخ خودشان مرتکب جنایات بیشمار علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل شدند و اکنون با ابزار‌های حقوق بشری اقدام به اعمال فشار می‌کنند.

کنعانی تاکید کرد: این اقدام اگر اتفاق بیفتد، هم سلب عضویت قانونی ایران در این تشکل و هم سلب حق رای آزادانه و مستقل کشور‌های عضو یک مجموعه است. جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت‌های سیاسی و دیپلماتیک خود در حال استفاده است که از یک رویکرد غیر قانونی و سیاسی منفعت طلبانه جلوگیری کند و در این ارتباط به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

نقش شبکه تروریستی اینترنشنال در دامن زدن به بی‌ثباتی و اغتشاشات داخلی کاملا روشن است

وی همچنین در ادامه در مورد اقدامات شبکه تروریستی اینترنشنال گفت: موضع ایران در قبال آن رسانه کاملا روشن است، نقش این رسانه به عنوان رسانه تروریستی در دامن زدن به بی‌ثباتی و اغتشاشات داخلی کاملا روشن است و اقدام جمهوری اسلامی ایران نیز در این زمینه کاملا حقوقی و قانونی است و اقداماتی در این زمینه صورت گرفته که جزییات آن در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد. مجموعه ظرفیت‌های ایران برای برخوردهای حقوقی و قانونی با این شبکه و کشور میزبان و با حامیان مالی آن حتما انجام خواهد شد.

وی درباره دستاورد‌های سفر نخست وزیر عراق به تهران گفت: سفر السودانی به تهران سفر مهمی بود که در چارچوب دعوت رسمی رئیس جمهور از ایشان به تهران و در چارچوب موضوعات مختلفی که ما با دولت عراق در حوزه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی داریم انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: مباحث مرزی یکی از موضوعات مورد اهتمام جدی ما است و امنیت مرزی برای ما حائز اهمیت است در این سفر مجدداً بر اجرای نتایج گفتگو‌های قبلی هیات‌های تخصصی دو کشور تاکید شد و دولت عراق در این زمینه هم قول پیگیری و اجرای تعهدات را دادند. خوشبختانه ما اخبار خوبی را در این روز‌ها شنیدیم اینکه دولت عراق مصمم است که نیرو‌های دولت مرکزی را در مرز‌های مشترک دو کشور به ویژه در طول مرز‌های جمهوری اسلامی ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق مستقر کند.

کنعانی افزود: قطعاً تحقق این اقدام می‌تواند گام بسیار مثبت و رو به جلو در جهت تحکیم امنیت و ثبات در مرز‌های مشترک دو کشور باشد و امیدواریم بتواند با استمرار و تقویت این گام‌ها و اقدامات دیدگاه‌ها و انتظارات جمهوری اسلامی مبنی بر تامین امنیت کامل مرزی در مرز‌های مشترک دو کشور ایجاد و حاصل شود.

وی درباره سفر باقری به سه کشور قطر و روسیه و هند گفت: سفر باقری به این سه کشور هم در چارچوب سیاست همسایگی، سیاست آسیامحور صورت گرفت و هم در مسیر استمرار گفتگو و رایزنی‌های مقامات مختلف جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های مورد اشاره برای رایزنی و تبادل نظر درخصوص ارتقای مناسبات و همکاری‌های دوجانبه کشور ما با کشور‌های مورد نظر انجام شد که در این ارتباط اطلاع‌رسانی لازم صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: مذاکرات ما با این کشور‌ها در حوزه‌های مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و موضوعات مورد علاقه بین‌المللی ادامه دارد و این سفر در این چارچوب صورت گرفت و عملاً در تکمیل گفتگو‌ها و مشورت‌ها و رایزنی‌های سیاسی دو کشور بود.

رابطه ایران و چین یک رابطه رو به رشد و موفق در یک رابطه دوجانبه است

کنعانی همچنین درباره اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین گفت: رابطه جمهوری اسلامی و چین رابطه کاملاً رو به رشد و نمونه خوبی از همکاری‌های موفق دو کشور در رابطه دوجانبه است. ما با یک واقعیت روبرو هستیم تحریم‌های قانونی واقعیتی است که امکان همکاری‌های متعارف و به‌ویژه علنی را با برخی از کشور‌ها با محدودیت و مشکل مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: رایزنی‌های مستمر هم برای توسعه مناسبات دو کشور وجود دارد آمار و ارقامی هم که از حجم مبادلات، همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور منتشر می‌شود و شما هم از آن مطلع هستید دلیل روشنی است بر موفق بودن و رو به پیشرفت بودن همکاری‌های دو کشور ایران و چین است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اقتضائات فعالیت در شرایط جاری و مشخصا تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه‌ای که دولت آمریکا تحمیل کرده مانع از علنی کردن بسیاری از همکاری‌های دوجانبه ایران با برخی از کشور‌ها و یا ورود ما به جزئیات می‌شود، اما به طور کلی می‌توان گفت روند اجرای توافقات دوجانبه ایران و چین هم در چارچوب برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله و هم در چهارچوب سایر توافقات دوجانبه روند رو به جلو و رو به پیشرفتی است و این روند مبتنی بر اراده سیاسی رهبران عالی دو کشور روند رو به پیشرفت خواهد بود.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان