اهداف پشت پرده جنگ آذربایجان و ارمنستان
اهداف پشت پرده جنگ آذربایجان و ارمنستان

نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جنگ آذربایجان با ارمنستان و حمایت ترکیه در راستای نفوذ ناتو در منطقه و گسترش پان ترکیسم انجام شده است. ابراهیم عزیزی ضمن تشریح اهداف نظام سلطه پشت پرده جنگ آدربایجان با ارمنستان اظهار داشت: در این فتنه جدید، رؤیای تشکیل امپراطوری […]

نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جنگ آذربایجان با ارمنستان و حمایت ترکیه در راستای نفوذ ناتو در منطقه و گسترش پان ترکیسم انجام شده است.

ابراهیم عزیزی ضمن تشریح اهداف نظام سلطه پشت پرده جنگ آدربایجان با ارمنستان اظهار داشت: در این فتنه جدید، رؤیای تشکیل امپراطوری عثمانی یا دالان توران برای ترکیه یک رؤیای تعبیر نشدنی و خوابی آشفته است.

وی با بیان اینکه مواجهه آذریایجان و ارمنستان صرفا یک جنگ عادی نیست، خاطر نشان کرد: نظام سلطه از این رویارویی، تغییرات ژئو پولتیکی را دنبال کرده و زمینه را برای گسترش نفوذ ناتو در منطقه مهیا می‌کند.

عزیزی افزود: آذربایجان با تحریک ترکیه در پی ایجاد فاصله میان ایران و ارمنستان است تا به دنبال آن بین ایران و اروپا فاصله اندازد و رابطه ما را با قاره سبز قطع کند که این هدف با محوریت نظامات قدرت طلب انجام می‌شود که نقش جریانات پان ترکیسم نیز در اجرای آن پر رنگ است.

عزیزی با اشاره اینکه ترکیه و آذربایجان به‌ عنوان بازیگران اصلی صحنه به دنبال یک فتنه ژئو پلتیکی هستند، گفت: این فتنه ها اساسا از سوی انگلیس‌ها طراحی شده و آن‌ها به دنبال ایجاد تحولات سیاسی در منطقه قفقاز جنوبی هستند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از فارس‌  ، نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مواضع ایران در مقابل این فتنه‌گری‌ها نیز تصریح کرد: ایران در این شرایط ضمن تقویت تعاملات با همسایگان با رویکرد حس هم‌جواری و احترام به مرزهای پذیرفته شده، با هر گونه تغییر ژئوپلتیکی به شدت مخالف است.

وی افزود: این مسائل به‌هیچ عنوان نباید منتهی به تغییر سیاسی منطقه و رسمیت بخشیدن به حضور آذربایجان در کلیدر زنگزور در جوار مرزی ایران شود چراکه به نظر می رسد آن‌ها با رویکرد فتنه گرایانه خود به دنبال حضور در این کلیدر حساس هستند.

عزیزی، یکی از اهداف مهم این فتنه‌ها را گسترش نفوذ ناتو به منطقه قلمداد کرد، و گفت: هنگامی که کلیدر زنگزور توسط آذربایجانی‌ها تصرف شود، آن‌ها از طریق این کلیدر با جمهوری خودمختار نخجوان مرتبط شده و از آنجا به ترکیه متصل خواهند شد و به این ترتیب حضور ناتو در منطقه نیز توجیه می‌شود.

وی در ادامه از رؤیای ترکیه برای احیای امپراطوری عثمانی افزود: ترکیه این تحولات را در راستای رؤیای تشکیل امپراطوری عثمانی یا دالان توران دنبال می کند که در حقیقت یک خواب آشفته و رؤیای تعبیر نشدنی است.

عزیزی با تاکید مجدد بر اینکه مواجهه آذربایجان و ارمنستان را نباید یک مواجهه عادی قلمداد کرد، افزود: آذربایجان و ترکیه نباید تحت تاثیر دولت‌های استکباری و نظامات زورگو و سلطه طلب، بازیگران این صحنه شوند و موجبات تغییرات بنیادین را در منطقه فراهم کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به ارمنستان، تاکید کرد: ایران در شرایطی که تحولات این منطقه با کثرت بازیگران و تضاد منافع همراه است، به هیچ وجه اجازه این تغییرات را نخواهد داد و آذربایجان و ترکیه نیز نباید عوامل اصلی فتنه شوند.

وی دیپلماسی ایران را در قبال این تحرکات فتنه گرایانه فعال و بازدارنده همراه با کنش گری انقلابی عنوان کرد و ییان داشت: ایران با دقت رصد سیاسی، امنیتی و نظامی فعالی را دنبال کرده و در مقابل حضور تکفیری‌ها و رژیم صهیونیستی در منطقه واکنشی جدی خواهد داشت.

عزیزی ضمن تقدیر از اقدامات هوشمندانه و مقتدرانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مرزهای کشور، تاکید کرد: همگان باید بدانند که ایران با هر قدرتی که بخواهد توازن منطقه را بر هم بزند، برخورد منفعلانه نخواهد داشت و کشورهای همسایه باید این موضوع را ملکه ذهن خود سازند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع