انتقاد بازنشستگان از طرح همسان‌سازی حقوق/ «همسان‌سازی کردید یا صدقه‌سازی؟»
انتقاد بازنشستگان از طرح همسان‌سازی حقوق/ «همسان‌سازی کردید یا صدقه‌سازی؟»

مرداد ماه مبلغی برای بازنشستگان واریز و سپس اعلام شد این پرداختی، در راستای همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان بوده است. اما بازنشستگان به مبلغ پرداختی انتقادات زیادی دارند. چراکه قرار بود همسان‌سازی به نحوی انجام شود که دریافتی ماهانه هیچ بازنشسته‌ای زیر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نباشد. اما حالا هم مبلغ دریافتی […]

مرداد ماه مبلغی برای بازنشستگان واریز و سپس اعلام شد این پرداختی، در راستای همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان بوده است. اما بازنشستگان به مبلغ پرداختی انتقادات زیادی دارند. چراکه قرار بود همسان‌سازی به نحوی انجام شود که دریافتی ماهانه هیچ بازنشسته‌ای زیر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نباشد. اما حالا هم مبلغ دریافتی بسیاری از افراد زیر این عدد است و هم سنوات مشاغل سخت و زیان‌آور در این طرح لحاظ نشده است.

به گزارش اقتصاددان :تامین اجتماعی از مرداد ماه طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشتگان را اجرا کرده است اما حالا بازنشستگان می‌گویند دریافتی آنها هنوز به رقم وعده داده شده نرسیده و در این افزایش حقوق سخت و زیان‌آور بودن مشاغل در نظر گرفته نشده است.

در ادامه برخی از پیام‌های مخاطبان را می‌خوانید:

«این ۲۴۰ تومان که برای متناسب سازی واریز کردین پول دوکیلو گوشت نمیشه با این گرونیها چه کنیم؟»

«۳۵ سال سابقه دارم ۵۰۰ تومن افزایش دادن . ۵۰۰ تومن چه دردی رو دوا میکنه؟»

«این همسان‌سازی برای حقوق بالا یا حداکثر بگیران فایده داره برای ما حداقل بگیران با این تورم کمر شکن به اندازه ی سر سوزن فرق نداره.»

«این همه جار جار راه انداختن ۳۰۰ هزار تومن اضافه کردن؟»

«کدوم همسان‌سازی؟ ایاشما می‌توانید با دو میلیون زندگی کنی و کرایه خانه بدی؟»

«به حقوق من امروز ۱۸۰ هزار تومن اضافه شد. الان کلا یک میلیون و ۴۰۰ می‌گیرم. این شد همسان سازی؟»

«۱۰سال از سابقه سخت وزیان‌آور رو که محاسبه نکردند. مبلغ حق مسکن و حق معیشت که ۷۰۰ تومن بود را ندادن. ماده ۹۶ و ۱۱۱ رو اجرا نکردن و قانون رو دور زدن. تا دیروز میگفتند پول نداریم حالا که ۳۲هزار میلیارد گرفتند. پس مشکل چیه؟»

«۳۲۰۰۰میلیارد از دولت گرفتن برای متناسب سازی مستمری بگران اما حدود ۴۰۰ تا۵۰۰ هزار تومان حقوق‌ها را زیاد کردند. ظاهرا بجای همسان‌سازی صدقه‌سازی کردند.»

«شما حیا نمی کنید ۴۰۰ تومن اضافه کرده اید. کارگر ساختمانی روزی۳۰۰هزار تومن میگیرد.»

«یکی بهمون بگه کجا باید شکایتمون رو ببریم؟ این متناسب سازی فقط پول دو کیلو گوشت میشه. پس کرایه خونه و ایاب و ذهاب و پوشاک و درمان و …رو چه کنیم ؟»

«آخه این شد همسان‌سازی حقوقهای پایین را بالا ببرید آنهایی که حقوق بالا دارن بازم بالا میبرین به داد حقوقهای پایین برسین.»

«۲۵۰ تومن الان میشه دقیق بگید با کدوم حقوق همسان‌سازی کردید با حقوق کیا برابر شده حقوق کی کدوم مسئول کدوم کارمند کدوم بازنشسته ۲۳۰۰ هست ک حقوق ما باهاش مساوی شده؟»

«چقدراخه بی احترامی به بازنشسته ۲۱۰هزارتومن همسان سازی بعد این همه وقت؟»

کدام دو میلیون و ۸۰۰؟

بر اساس آنچه دولت وعده داده بود، قرار بود با اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، دریافتی هیچ فرد بازنشسته‌ای زیر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نباشد و افرادی که سال‌های کمتری بیمه بوده‌اند هم زیر دو میلیون تومان دریافت نکنند. اما حالا با اجرای این طرح هیچ‌کدام از این وعده‌ها محقق نشده است.

«پدرم ۱۳ سال سابقه بیمه دارد ولی هنوز زیر یک میلیون تومان میگیرد.»

«چیزی که گفتند با مبلغی که واریز کردند مغایرت دارد. پدرم با ۱۳ سال سابقه پارسال ۶۵۰ تومان میگرفته الان فقط ۲۴۰ تومان به حقوقش اضافه شد که جمع کل دریافتیش امسال به یک میلیون و دویست نمی رسد. مگر نگفتند با سابقه پرداخت ۱۰ سال مبلغ دو میلیون و چهارصد تومان میگیرد؟»

«من۲۰ سال در شرایط سخت و زیان آور کار کردم و ۴ درصد بیمه آن را پرداخت کردم چرا متناسب‌سازی رو براساس ۳۰ سال محاسبه نمی‌کنید پس عدالت کجاست.»

«در طرح همسان‌سازی کلا ۴۵ هزار تومان به حقوقم اضافه شده. من هنوز یک میلیون تومان هم نمی‌گیرم. با ۱۵ سال سابقه کار.»

«خوب ماها که از کارافتاده کلی هستیم چه گناهی کردیم که ۱۵۰تومن اضافه کردین پول یه قلم از داروهای من هم در ماه نمیشه. سالهاست چشم انتظار همسان سازی بودیم اینم نتیجه‌اش.»

«اول گفتن همسان سازی انجام میشه حالا میگن ۲ مرحله ای میشه بعدا هم میگن مرحله دوم منوط به انجام مرحله اول هست برای مرحله اول هم فعلا بودجه نداریم….»

«حقوق من درسال ۹۸یک میلون شیصدهفتاده بوده چرا الان که همسانسازی شده دویست چهل اضافه شده پس کو سه میلیون حقوق؟» ع

  • منبع خبر : تجارت‌نیوز