امیدی به احیای برجام باقی مانده است؟
امیدی به احیای برجام باقی مانده است؟

درحالی که در سفر اخیر مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، اروپایی‌ها، اعلام کردند، یک راه‌حل میانه به ایران برای احیای برجام پیشنهاد کرده‌اند، وزیر امور خارجه می‌گوید، اخیرا ابتکار جدیدی را درباره مذاکرات احیای برجام روی میز گذاشتیم. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه افزود: پیام‌هایی از رابرت مالی و مقامات آمریکا […]

درحالی که در سفر اخیر مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، اروپایی‌ها، اعلام کردند، یک راه‌حل میانه به ایران برای احیای برجام پیشنهاد کرده‌اند، وزیر امور خارجه می‌گوید، اخیرا ابتکار جدیدی را درباره مذاکرات احیای برجام روی میز گذاشتیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه افزود: پیام‌هایی از رابرت مالی و مقامات آمریکا و بایدن دریافت می‌کنیم که قدری متفاوت از مواضع رسانه‌ای آنهاست. برای من قابل درک است رابرت مالی در سنا و کنگره چگونه باید صحبت کند.

وی افزود: پیام‌هایی را از طریق مورا و بورل و برخی وزرای خارجه در اروپا و منطقه بین ما و آمریکا تبادل می‌شود. از ابتدای دور جدید گفت‌وگو‌ها ایران ابتکارات متعددی را روی میز گذاشته است و اخیرا یک ابتکار جدیدی را روی میز گذاشتیم، ولی احساس می‌کنیم بایدن دچار بی‌تصمیمی شده است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: امیدوارم طرف آمریکایی واقع بینانه برخورد کند. ما باید در بازگشت همه طرف‌ها به برجام از منافع اقتصادی برجام برخوردار شویم. باید عوامل فشار حداکثری ترامپ از میان برداشته شود. این از ابتدای رقابت‌های انتخاباتی بایدن به آن اشاره کرد. نمی‌شود به برجام برگشت، ولی ایران از منافع اقتصادی محروم بماند و عوامل فشار حداکثری ترامپ باقی بماند.
مقامات توضیحی درباره روند مذاکرات نمی‌دهند.

بن‌بست‌های پیرامون برجام

حسن‌بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه حسین امیرعبداللهیان در اجلاس داووس سعی کرد مواضع ایران در قبال برجام را توضیح دهد، اظهارکرد: به گفته وزیر امور خارجه خروج سپاه از لیست تروریستی آمریکا، تنها بخشی از بن‌بست‌های پیرامون برجام است و موضوعات دیگری وجود دارد که مانع از آن شده که توافق هسته‌ای احیا شود.

وی افزود: انتظار از مقامات دولتی این است که درباره‌ی مواضع ایران در قبال برجام اعلام موضع کنند، اما چنین چیزی تاکنون رخ نداده، از سویی با توجه به طرح جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحایه اروپا، درباره‌ی یک راه‌حل میانه در مورد برجام، وزیر امور خارجه ایران از یک طرح جدید سخن به میان‌ آورد که توضیحی نیز درباره‌ی آن داده نشده، این‌ در حالی است که کشورمان منتظر اعلام نظر آمریکا درباره این طرح است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از فرارو،  بهشتی‌پور گفت: به اعتقاد بنده تیم سیاست‌خارجی ایران باید یک پیوست رسانه‌ای در مورد مذاکرات داشته باشد، اینکه تمامی اخبار تاکنون از طریق منابع غرب بوده، به هیچ وجه به نفع کشورمان نیست، در دولت قبلی که ظریف مذاکرات را انجام می‌داد، مسئولان دولت فعلی که آن زمان منتقد برجام بودند، مدام از اینکه در جریان مذاکرات قرار نمی‌گیرند، انتقاد می‌کردند، اما حال خود که مذاکرات را در دست دارند، هیچگونه اخباری را به بیرون درز نمی‌دهند؛ بنابراین تا زمانی که ما جزییاتی از مذاکرات در اختیار نداشته باشیم، نمی‌توانیم به اظهار نظر دقیقی در این باره دست بزنیم.

توقیف دو نفتکش یونانی

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به توقیف دو نفتکش یونانی در قبال توقیف نفتکش ایرانی توسط یونان، اضافه کرد: درحال‌حاضر ایران راهبرد کشتی در برابر کشتی را در دستور کار خود قرار داده، اما حالا باید این سوال را پرسید که این اقدام می‌تواند چه نتیجه‌ای برای کشور در پی داشته باشد، از سوی دیگر نتیجه توقیف کشتی‌های قبلی چه شده، کشتی ایرانی که در اندونزی توقیف شده بود یا کشتی کره‌ای که در خلیج‌فارس از سوی ایران توقیف شده بود، درحال‌حاضر این‌ها در چه وضعیتی قرار دارند.

بهشتی‌پور ادامه داد: اینکه اگر در روز‌های آینده کشور دیگری نفتکش ایران را توقیف کند، آیا دوباره ما می‌خواهیم یک نفتکش دیگر را توقیف کنیم و این روند تا کجا می‌خواهد ادامه پیدا کند، در این زمینه ما باید از هنر دیپلماسی بتوانیم استفاده کنیم، این سیاست نشان می‌دهد، دنیا فقط زبان زور را می‌فهمد و باید تنها از این طریق اقدام کرد، اما این کار باعث می‌شود که ایران نه تنها با آمریکا بلکه با کشور‌های دیگر روبه‌رو شود چرا که ممکن است کشتی کشور‌های دیگر نیز توقیف شود، بنابراین در سیاست نمی‌تواند برای کشورمان ادامه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه بر اساس اخبار دو طرف بر سر برخی از مسائل به تفاهم دست پیدا کرده‌اند، اما هنوز اختلافات دیگر به قوت خود باقیست، از طرف دیگر ایران و آمریکا سعی دارند، از یکدیگر امتیازات بیشتری را بگیرند، اما در مقابل امتیاز کمتری را بدهند، قدر مسلم این روند اگر همچنان بخواهد ادامه پیدا کند، مذاکرات در حالت تعلیق باقی خواهد ماند.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع