افشای صورت‌های مالی ۵۵ هزار میلیارد تومانی ۱۳۲ شرکت
افشای صورت‌های مالی ۵۵ هزار میلیارد تومانی ۱۳۲ شرکت

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: افشای صورت‌های مالی ۱۳۲ شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی به ارزش ۵۵ هزار میلیارد تومان افشا شد.  سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در ارتباط زنده با بخش خبر ۱۴ سیما با اشاره به الزام قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور مبنی بر افشای اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای […]

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: افشای صورت‌های مالی ۱۳۲ شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی به ارزش ۵۵ هزار میلیارد تومان افشا شد.

 سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در ارتباط زنده با بخش خبر ۱۴ سیما با اشاره به الزام قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور مبنی بر افشای اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی گفت:‌ در ماه قبل اطلاعات مالی ۱۱۳ شرکت دولتی از طریق سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورسی، کدال به صورت عمومی منتشر شد.

وی گفت:‌در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای شرکت‌های ذیل نهادهای عمومی هم تکلیف شده است که اطلاعات مالی آنها هم افشا شود. در این زمینه امروز اطلاعات مالی ۱۳۲ شرکت از نهادهای عمومی و غیردولتی به ارزش کلی ۵۵ هزار میلیارد تومان منتشر شد.

وی گفت:‌ برخی از این شرکت‌ها ذیل صندوق‌های بازنشستگی قرار دارند مانند شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت ملی نفتکش، پتروشیمی مسجد سلیمان، همچنین برخی شرکت‌ها زیرمجموعه بنیاد مستضعفان هستند. برخی متعلق به شهرداری‌ها و ۱۶ شرکت در زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد. برخی از شرکت‌ها زیرمجموعه بانک‌های دولتی مانند ملی، مسکن، سپه و برخی زیرمجموعه شرکت دولتی بیمه ایران قرار دارند.

خاندوزی همچنین گفت: برخی شرکت‌ها زیرمجموعه فدراسیون‌های ورزشی قرار دارند که قبلا صورت‌های مالی آنها شفاف نبود ولی امروز صورت‌های حسابرسی شده آنها بر روی کدال قرار داده شد.

وی گفت: گام اول انتشار صورت‌های مالی در کدال و گام دوم و سوم این است که صورت‌های مالی شرکت‌ها در منظر صاحب‌نظران قرار دهیم و تحلیلگران بر نحوه مصرف منابع شرکت‌ها نظارت کنند. این کار منجر به افزایش کارآمدی و بهره‌وری شرکت‌ها و کاهش انحراف می‌شود و فساد را به حداقل می‌رساند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی بدحساب نیز گفت: اعلام اسامی ابربدهکاران بدحساب با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی انجام شده است و به شکل فصلی، اسامی بدهکاران و مبالغ بدهی آنها و میزان بدهی آنها را منتشر کردیم. اگر این فهرست نقصان دارد، با همکاری بانک مرکزی تکمیل و به اطلاع عموم مردم می‌رسد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان