افت مازاد عرضه در بورس
افت مازاد عرضه در بورس

در روز دو‌‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 333 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش 31 درصدی داشته است.

در روز دو‌‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۳۳۳ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش ۳۱ درصدی داشته است.

اقتصاددان: در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با افت ۴ هزار و ۸۵۷ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۸ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز ۶۷۳ واحد پایین آمد و در سطح ۴۳۴ هزار و ۶۹۷ واحدی ایستاد. اما شاخص کل فرابوس ۲۴ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۷۹۶ واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «فارس»، «فملی» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و خودرو و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز پیزد، شگویا و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش خروج پول حقیقی

در روز دو‌‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۳۳۳ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش ۳۱ درصدی داشته است. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را سهام برکت (داروسازی برکت) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۵۲ میلیارد تومان بود. پس از برکت، وتجارت (بانک تجارت) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افت مازاد عرضه در بورس

رشد ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۴۳ هزار و ۶۹۸ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه بیش از هزار درصد افزایش یافته که علت آن افزایش معاملات اوراق مشارکت است که ارزش آن حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بود. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۴۳ درصدی نسبت به روز گذشته به رقم ۲ هزار و ۸۲۲ میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۲۴ درصد افزایش یافت و در رقم ۸۱ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۳ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۵۳۸ میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید ۴۸ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و فنورد (نورد و قطعات فولادی) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به خساپا (خودروسازی سایپا) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۷۵ میلیارد تومانی داشت. پس از خساپا، سنیر (سیمان سفید نی ریز) و سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

افت مازاد عرضه در بورس